Rokinon RK12M E SIL 12mm F2 0 Ultra Wide Angle Fixed Lens For Sony E mount NEX And For
Brand :Rokinon
Model :RK12M-E-SIL
Customer Reviews
Product Features
  • Lens not Zoomable
  • Focuses to 7.9" 0.2m and Accepts 67 Filters
  • Fast f/2.0 Maximum Aperture Benefits Working in Low-Light Conditions
  • Nano Coating System NCS For Increased Light Transmission and Reduced Internal Reflections
  • 98.9 Degree Angle of View / 18mm 35mm Equivalent
  • Rokinon RK12M-E-SIL 12mm F2.0 Ultra Wide Angle Fixed Lens for Sony E-mount NEX and for Other Cameras
  • See more product details
Product Description
Made just for mirror less cameras is the new Rokinon 12mm f2.0 NCS CS Ultra Wide Angle Lens. Its 35mm focal length equivalency for Sony E- Mount NEX Cameras is 18mm. With an f2.0 maximum aperture, it is particularly effective in low-light capture and can control shallow depth of field for precise subject focus with pleasing out-of-focus backgrounds. It offers a minimum focus distance of 7.9" and its front filter thread accepts 67mm size filters. The lens's impressive optical construction consists of three Extra-low Dispersion elements, one aspherical, and one hybrid aspherical element. The nano-crystal coating is applied Made just for mirror less cameras is the new Rokinon 12mm f2.0 NCS CS Ultra Wide Angle Lens. Its 35mm focal length equivalency for Sony E- Mount NEX Cameras is 18mm. With a f2.0 maximum aperture, it is particularly effective in low-light capture and can control shallow depth of field for precise subject focus with pleasing out-of-focus backgrounds. It offers a minimum focus distance of 7.9" and its front... Read more